Zamknij okno

Nowy patent dla Instytutu

3-01-2011


Urząd Patentowy RP udzielił na rzecz Instytutu Nafty i Gazu patentu o numerze PL 207191 na wynalazek pt. "Przepływowa instalacja do oczyszczania ścieków eksploatacyjnych" autorstwa Teresy Steligi, Piotra Jakubowicza, Marcina Rogalińskiego, Henryka Żaka.

Przedmiotem wynalazku jest przepływowa instalacja do oczyszczania ścieków eksploatacyjnych stosowana w kopalniach ropy naftowej i gazu ziemnego.
Powszechnie znana i stosowana w przemyśle górnictwa naftowego i gazownictwa instalacja do oczyszczania ścieków wyposażona jest w zestaw przewodów rurowych, przez które połączone są pompa dozująca i agregat sprężarkowy, współpracujące ze zbiornikiem napowietrzającym, który na małej długości posiada dyfuzory rurowe. Napowietrzane ścieki są tłoczone do separatora koalescyjnego, który budową przypomina szkielet ze stali nierdzewnej wypełniony pianką poliuretanową. Separator jest połączony ze studzienką kontrolną, z której oczyszczone ścieki są tłoczone do wód gruntowych.

Wynalazek został nagrodzony złotym medalem na 38 Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów, Salon International des Inventions w Genewie.