Zamknij okno

Srebro w Seulu

16-05-2011


W dniach 4 - 7 maja 2011 r. odbyła się w Seulu (Korea Płd.) Koreańska Międzynarodowa Wystawa Kobiecych Wynalazków KIWIE 2011 (Korea International Women's Invention Exposition).

Instytut zgłosił do konkursu wynalazek
Smar plastyczny niskotemperaturowy autorstwa dr inż. Anny Zajezierskiej.
Praca została nagrodzona srebrnym medalem.

Smar plastyczny niskotemperaturowy został również nagrodzony złotym medalem na wystawie International Exhibition of Inventions of Genewa 6-10 kwietnia 2011.

Smar plastyczny niskotemperaturowy przeznaczony jest do stosowania w węzłach tarcia maszyn i urządzeń, eksploatowanych w niskich temperaturach, szczególnie urządzeń sygnalizacyjnych i aparatury sterująco-pomiarowej w transporcie kolejowym.

Poprzez zastosowanie wyselekcjonowanych komponentów smaru oraz efektywnie działającej kompozycji dodatków uszlachetniających, smar charakteryzuje się korzystnymi właściwościami użytkowymi, tj. niskimi oporami tarcia i dobrymi właściwościami rozruchowymi także dobrymi właściwościami smarnymi: przeciwzużyciowymi i przeciwzatarciowymi.

Z uwagi na obecność organicznego, odpornego na utlenianie zagęszczacza, smar charakteryzuje się wysoką stabilnością termooksydacyjną, nieobserwowaną w przypadku smarów wytwarzanych z udziałem konwencjonalnych zagęszczaczy mydlanych.