Zamknij okno

 

7-09-2013


Wizyta Prezydenta RP w Krośnie

 

W dniu 6 września br. w Krośnie miało miejsce spotkanie Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z jego mieszkańcami oraz przedstawicielami władz miejskich i reprezentantami miejscowych firm.

W trakcie spotkania w sali Dziedzictwa Szkła przedstawiciel Instytutu Nafty i Gazu prof. dr hab. inż. Jan Lubaś przedstawił krótką prezentację pt ,,Wkład ziemi krośnieńskiej w rozwój polskiego i światowego przemysłu naftowego".

Oprócz wątków historycznych szczególną uwagę zwrócił na rolę powstałego w roku 1931 w Krośnie Instytutu Przemysłu Naftowego, działającego do chwili obecnej,  jako duży nowoczesny i liczący się w Europie Środkowej Instytut Nafty i Gazu, wykonywujący prace naukowo-badawcze nie tylko na terenie Polski lecz również dla krajów ościennych, poczynając od Litwy po Bułgarię.

Korzystając z obecności przedstawicieli społeczności lokalnych, poruszył aspekty związane z bezpieczeństwem wykonywania zabiegów hydraulicznego szczelinowania w formacjach łupkowych. Mówił również o obecnym stanie prac badawczych dotyczących polskich łupków, uczestnictwie INiG w programie Blue Gas i dalszych perspektywach i celach badawczych tego programu.

Na zakończenie wręczył Panu Prezydentowi Monografię INiG „Rzeczpospolita Łupkowa” oraz pokazał fragmenty skały łupkowej z jednego z odwiertów koncesji Wejherowo, porównując jego strukturę z rdzeniem z największego w Polsce złoża ropy naftowej BMB.