Nakładem Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego ukazało się XII wydanie rocznika pt. „Rynek Polskiej Nafty i Gazu".
Patronat honorowy nad tym wydawnictwem objął Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, a partnerem merytorycznym tej edycji rocznika jest Państwowy Instytut Badawczy NASK, w ramach którego działa zespół CERT Polska zajmujący się zagadnieniami cyberbezpieczeństwa w sektorze energetycznym.
Tegoroczne wydanie otwiera wywiad z Ministrem Energii Krzysztofem Tchórzewskim, w którym omawia on najważniejsze wyzwania stojące przed polskim przedsiębiorstwami sektora naftowego i gazowniczego.
Swoją strategię, plany rozwojowe oraz innowacyjne osiągnięcia na łamach tej edycji rocznika zaprezentowały m.in. firmy: PGNiG SA, PERN S.A., PKN ORLEN S.A., GAZ-SYSTEM S.A., Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., Gas Storage Poland, ABB, EXALO S.A., ORLEN Upstream oraz OLPP Sp. z o.o.
W tym wydaniu rocznika znalazło się też pięć artykułów autorstwa pracowników INiG – PIB:
- „Cel – metan" – Piotra Sucha,
- „Mikroorganizmy „na etacie"" – Doroty Kluk,
- „Na wysokich obrotach" – Zbigniewa Stępnia,
- „Czas na paliwa alternatywne i biopaliwa zaawansowane" – Delfiny Rogowskiej,
- „Bezpieczeństwo czy zagrożenie dla jakości paliw" – Łukasza Jęczmionka.
Tematyka XII wydania rocznika „Rynek Polskiej Nafty i Gazu" obejmuje zagadnienia związane m.in. z cyberbezpieczeństwem oraz ekonomią działalności sektora: magazynowaniem gazu ziemnego, bezpieczeństwem transportu tego surowca, problematyką pozyskiwania dotacji dla sektora nafty i gazu oraz zagadnienia legislacyjne w tym obszarze, a także konsekwencje prezentowanych rozwiązań dla branży. Nie zabrakło w nim też tematów związanych z ekologią w branży naftowo-gazowniczej oraz omówienia perspektyw stojących przez paliwami alternatywnymi.
Powyższe oraz pozostałe zagadnienia zawarte w roczniku Instytutu Nafty i Gazu – PIB są ciekawą lekturą nie tylko dla specjalistów z branży naftowo-gazowniczej, ale i dla osób zainteresowanych uzyskaniem przystępnych informacji na tematy związane z poszukiwaniem, wydobywaniem oraz przetwórstwem ropy naftowej i gazu ziemnego oraz z paliwami alternatywnymi.
Rocznik ten został wydany w dwóch – identycznych pod względem treści – wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Wydawnictwo jest do nabycia w Redakcji INiG – PIB.